Skrz díru do rybníka

Lázně Bohdaneč bývaly kdysi asi stejně poklidné jako Vančurovy lázně Krokovy Vary z Rozmarného léta. Dnes je to skoro předměstí Pardubic. Ale v jejich blízkosti je přírodní rezervace, kde je skutečný klid a lázeňsky léčebné ticho.

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník je tvořena jedním velkým a několika menšími rybníky. Okolo rybníků roste rákosí a jsou zde i mokřady a bažiny. Žije tu množství ptactva a moc lidí sem nezavítá. To dělá ptákům jenom dobře…

Celý areál je dobře pozorovatelný z tzv. Polákova poloostrova, který vybíhá do největšího, Bohdanečského rybníka. Na konci poloostrova, kam vede úzká pěšina, je dřevěná pozorovatelna na způsob mysliveckého posedu. Je volně přístupná a ven se lze dívat širokými otvory. Lidé i zvířata si tak vzájemně nepřekážejí.

Jedna fotka z galerie, ta prosluněná, ukazuje ještě jeden rybník, který je přímo u hlavní silnice vedoucí z Lázní Bohdaneč. Rybník vypadá velice poklidně, ale hned vedle jezdí docela dost aut.

Připojil jsem ještě snímky lázeňského bohdanečského pavilónu, jehož architektem byl Josef Gočár. Je to hezké kubistické dílo, byť původní podobu už poznamenala pozdější přestavba. V Bohdanči je od Gočára ještě místní vodojem. Chvíli jsem ho hledal, je dnes na kraji sídlištní zástavby.

Komentáře k článku

Napsat komentář