Rekreační objekt, jak má být

Není letní chata u Berounky jako letní renesanční zámeček. Reprezentantem toho nejlepšího v dané sféře je Kratochvíle, zámeček u Netolic na jihu Čech. Zhruba tak by mělo vypadat ideální místo pro odpočinek.

Kratochvíli vybudoval předposlední reprezentant rodu Rožmberků, Vilém, na konci 16. století. Společně s pražským Belvederem je to snad nejvýznamnější renesanční stavba „rekreačně-užitkového“ charakteru. Jde nikoli o hlavní rodové sídlo, ale pouze o objekt sloužící k občasným návštěvám, letním pobytům.

Na Kratochvíli zajížděli šlechtici z nedalekého Českého Krumlova, jízda koňmo trvala zhruba den. Pak tu aristokracie pobývala několik dní, přičemž jednou z důležitých náplní času byl lov. Někdy se ale pobyt prodloužil na delší dobu, týdny a výjimečně i měsíce.

Dnešní podoba Kratochvíle se sice už trochu liší od původní, ale úpravy probíhaly hlavně v okolí samotné stavby. Zámeček zůstal zhruba v té podobě, v jaké byl vystavěn.

Je to skutečně „bohumilé“ místo. Klidné, s vyváženou dispozici, veliké tak akorát – samozřejmě měřeno dle možností tehdejších aristokratů. I dnešní bohatci a páni si staví své letní zámečky a haciendy, ovšem tyhle domy jaksi postrádají onu vznešenost, kouzlo a především umělecký charakter a výzdobu šlechtických sídel. Ta správná Kratochvíle pro krácení volných chvil je prostě jen jedna…

Komentáře k článku

Napsat komentář