Most z výšky, jako pohlednice

Když je venku hezky, tak je hezké i takové nepříliš hezké město, jako je severočeský Most. Následující fotky vznikly za dobrého, „pohlednicového“  fotografického počasí, kdy bylo vidět daleko a slunce se už pomalu klonilo k západu. Fotografie jsou pouze ze dvou míst, respektive ze tří.

Tím prvním je věž mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je vlastně jedinou památkou po starém Mostě, který byl zbořen v 70. letech. Na jeho místě býval důl, dnes je tu tráva a velké jezero s poklidnou modrou hladinou. Zeleň a voda místo města – zvláštní způsob návratu k přírodě.

Z věže jsou kostela jsou pěkné výhledy jak na jezero, tak na protější vrch Hněvín, na které je rozhledna – z té jsou další fotky. Některé jsou přitom ne přímo z rozhledny, ale z vyhlídky kousek pod ní.

Obě místa jsou asi tím nejhezčím, co dnes v Mostě najdete. Jinak je to město velmi panelákové, jehož jen nevelká část je vilová a domková. Některé budovy jsou z padesátých let, většina paneláků je z šedesátých a sedmdesátých let.

Když se na Most díváte z výšky Hněvína, když svítí slunce a je teplo, připadá vám to město jako zajímavý artefakt. Krabičky naskládané pod vámi… Asi jiný pohled na Most je ale v listopadu, při pošmourném počasí. A bydlet tady? No, nevím…

Kostel a okolí jsou však velice vkusně a citlivě upraveny, je to příjemné a klidné místo, byť kousek od dálnice a železničního tahu. A z Hněvína je vidět široko daleko – velký kus Českého Středohoří, ale taky Krušné Hory, celá severočeská pánev, Klínovec…

Jen cesta nahoru je velice prudká, pořádně si máknete, pokud pojedete na kole.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář