Rozhledny jen 7 kilometrů od sebe

Před časem jsem psal o tom, zda v Česku není – vzhledem k počtu více než 350 objektů – už mnoho rozhleden a zda se nestaví tak trochu zbytečně, jen aby každá obec měla nějakou. Teď jsem narazil na jeden celkem typický příklad.

Oblast okolo Kutné Hory je rovinatá, ovšem v okolí je pár vrchů a z nich může být dobrý a daleký výhled. V roce 2001 vyrostla asi sedm kilometrů od Kutné Hory, na kopci Vysoká (471 m. n. m.) železná rozhlednová věž, která nabízí skutečně perfektní výhledy na celé Polabí i Krkonoše. Věž má jediný nedostatek: má otevírací dobu a není přístupná pořád.

Loni v dubnu byla slavnostně otevřena rozhledna, která je od Kutné Hory vzdálená ještě méně, je skoro nad městem samotným. Je u obce Kaňk, na kopci stejného jména, jehož výška je 353 metrů nad mořem. Rozhledna rovněž nabízí výhledy na Kutnohorosko, Kolínsko, Železné hory a také při dobré viditelnosti na Krkonoše či Orlické hory. Otevřeno má každý den od 10 do 18.

Vzdálenost obou rozhleden od sebe je vzdušnou čarou pouhých 7,5 kilometru. To je z hlediska „dalekých výhledů“ minimální vzdálenost. Takže výhled z obou je v podstatě totožný – byť samozřejmě z té vyšší je o něco lepší. Výhled z Kaňku také zakrývá z části kopec s lesem, rozhledna totiž nestojí na nejvyšším bodě.

Obě rozhledny jsou nicméně úplně jinak koncipovány. V tom je mezi nimi velký rozdíl, který nakonec může existenci staveb stejného druhu tak blízko u sebe ospravedlnit.

Rozhledna Vysoká je stavěná jako telekomunikační věž, jakých se právě na přelomu tisíciletí stavělo fůra – a jen je k věži přidána rozhlednová plošina. Architektonicky tedy nic moc. Naopak Kaňk je rozhledna zděná, obložená kyklopským zdivem. Zvnějšku také žádný zázrak, ale nahoře je krytá vyhlídková plošina a je tu dokonce pěkná kavárna s posezením přímo u výhledů. Posuvné dveře se dají naštěstí otevřít a nemusíte tak fotit přes sklo. A nemusíte jít ani těch 144 schodů, nýbrž vás vyveze – zdarma – výtah.

Ovšem tomuto luxusu odpovídá i cena. Vstup je pro dospělého 60 korun, což dělá z Kaňku jednu z nejdražších rozhleden v Česku. Dole pod Kaňkem je chata s restaurací, až k ní a tím pádem k rozhledně vede i perfektní asfaltová cesta, je tu i parkoviště. Hned vedle je dětské hřiště.

Servis tedy kompletní, něco pro výletníky jakéhokoli typu – i ty nejpohodlnější. Kaňk je z centra Kutné Hory vzdálen po turistické značce tři kilometry, je to v podstatě ideální vycházka na odpoledne. To na Vysokou je to dál, výlet na půl dne i celý den.

Kaňkovská rozhledna je prostě svého druhu „obchodním“ produktem, který v sobě spojuje rozhlednové pokochání, turistiku i turistický byznys. Nic proti tomuto konceptu nemám, takových rozhleden dnes roste hodně – byť ne všechny nabízejí skutečně perfektní výhledy. Ale je paradoxní (nebo spíš zákonité?), že právě tyhle rozhledny bývají víc navštěvovány než ty, z nichž jsou výhledy excelentní, ale vede k nim třeba jen pěší cesta. Ostatně na Kaňk jsem dorazil s dětmi, a ty ocenily hlavně hřiště – na rozhlednu se jim nechtělo. A navíc jsem spěchal, blížila se bouřka, takže fakt, že jsem mohl rychle přijet až k rozhledně autem, se mi taky hodil.

Nakonec mají tedy obě rozhledny určitě svůj smysl. Byť to, že jsou od sebe těch pouhých sedm kilometrů, mi připadá docela bizarní. A to je ještě od Vysoké deset kilometrů jihozápadním směrem další rozhledna, kovový telekomunikační stožár u Březiny. Ten má ale zase pořád zamčeno, pro klíče si musíte dojet zpátky do vesnice. Nic zkrátka není ideální…

 

Komentáře k článku

Napsat komentář