Jolana: Bude pršet, Aleno?

Česká televize se pochlubila prvním vítězstvím pod novým koučem Dvořákem: v lednu jí stoupla sledovanost hlavních zpráv. A Kavčí hory prostřednictvím své mluvčí hlásají: „Jdeme správným směrem!“

Události na ČT mají nyní sledovanost okolo 25%, zhruba stejně mají hlavní zprávy Prima Family, vede Nova s 50%. Události rostly určitě i proto, že část diváků byla na začátku roku zvědavá, jak to bude ČT dělat „jinak“. A vlna zájmu se asi ještě zvýší, až současné moderátory Událostí vystřídají nové tváře. Určitě však nedojde k tomu, že by ČT dotáhla Novu a je otázkou, zda se jí trvale podaří překonat i Primu Family.

Rozdíly mezi hlavními zprávami všech tří televizí jsou zřejmé. Zatímco komerční stanice produkují emocionálně-dramatický soubor zpráv, příběhů a kuriozit, Česká televize „jen“ informuje. Tenhle závod nelze vyhrát – stejně jako žádný seriózní deník v Česku neprodá víc výtisků než Blesk. Veřejnoprávní zprávy budou mít vždy menšinu diváků, ale je to důležitá menšina: lidé s vyšším vzděláním a také určitými rozhodovacími pravomocemi. Snažit se soutěžit s konkurencí ztrácí smysl i proto, že ČT má zajištěný příjem z koncesionářských poplatků.

Jestli mají Události ČT dvacet nebo dvacet pět procent sledovanosti, nehraje zásadní roli. Hlavní je, aby šlo o zprávy podstatné, věcně pojaté, novinářsky kvalitně prezentované. Jenže v tomhle směru výrazný pokrok nevidím. Události ČT mají dnes obrovský prostor, běží více než půl hodiny, ale o to víc odhalují své slabiny. Mezi příspěvky jsou marginálie, tok informací není kompatibilní se vstupy redaktorů ve studiu, jako mor se rozšířily „živé vstupy“ odkudkoli – a často z míst, kde se v daném okamžiku nic neděje. Na to vše je tu ale ČT24. Události ČT by měly být stručnější, půlhodina včetně sportu a předpovědi počasí bohatě stačí. A je vcelku jedno, jestli začnou v 18.55, 19.00 nebo třeba v 19.30, jako tomu bylo kdysi.

A propos Počasí. Jeho přesunutí na 18.55, rozšíření o šoty a hovory s moderátory mi připadá zbytečné. Připomíná to špatnou hereckou etudu, když se moderátorka Jolana ptá večer co večer meteoroložky Aleny, jak zítra bude, jestli zaprší, nasněží nebo zafučí. Meteorolog taky občas mluví jak z kulometu, aby stihl vše do sedmé, někdy režie musí relaci prostě utnout. Korunu všemu nasazuje bezobsažné Počasí ve světě, v němž se divák doví, že ve Švédsku je zima a v Austrálii vedro. Hmm… A kvůli tomu jsem se díval celou hodinu na zprávy.

Psáno pro Literární noviny

Komentáře k článku

Napsat komentář