Má FedEx Cup smysl?

(GOLF) Sezóna na letošní PGA Tour se chýlí ke svému vrcholu, za pár dnů budeme znát vítěze FedEx Cupu. Ze čtyř turnajů už zbývá dohrát jen ten poslední. Jakou pozici ale tato „soutěž v soutěži“ vlastně má?

FedEx Cup se hraje od roku 2007 a přinesl už sedm vítězů. Zkuste ale nějaké z nich jmenovat. Ano, Tiger Woods, ale s jeho jménem prostě nestřelíte vedle. Ale víte, že FedEx Cup už vyhrál dvakrát (2007 a 2009)? Anebo že vyhrál i Jim Furyk (2010) nebo Bil Haas (2011)? Snad ještě vítěz posledního ročníku Henrik Stenson (2013) je díky tomu, že jde o Evropana, vcelku zapamatovatelný.

Málo platné, golfová tradice už desítky let vyzvihuje na piedestal především vítěze majorů a pak tým, který vyhrál Ryder Cup. Nic jiného se z hlediska historického nepočítá. FedEx Cup je určitě prestižní ocenění, je také spojeno s neuvěřitelně vysokou sumou peněz pro vítěze (10 mil. dolarů), ale zkuste se zeptat jakéhokoli hráče, co by raději bral: titul ve FedEx Cupu nebo výhru na majoru? Odpověď by asi byla jasná…

FedEx Cup se zrodil spíše z komerčních, marketingových důvodů než jako typ ryze sportovního mistrovského turnaje. PGA potřebovala přitáhnout diváky ke golfu ještě na pár týdnů po čtvrtém majoru, PGA Championship. A tak vymyslela nejen soubor čtyř dobře dotovaných turnajů na přelom srpna a září, ale zároveň golfisty „zajala“ v soutěžení během celého roku tím, že jim stále přiděluje body. Jen málokterý hráč si také dovolí FedEx Cup, jeho bodování i čtyři turnaje na závěr úplně ignorovat. Byť je zřejmé, že ke konci sezóny mohou být mnozí již velmi unavení.

FedExcupové bodování během celého roku má mnoho kritiků a je skutečně otázkou, jaký má smysl, když o vítězi nakonec stejně rozhodnou z velké části právě ty čtyři poslední turnaje. Ale je pravdou, že docela úspěšně zastínilo jinou tabulku, která byla vždy pro golfisty zásadním měřítkem úspěchu či neúspěchu: žebříček zohledňující jejich výdělky. Diváci jsou skrze přenosy z PGA Tour po celý rok bombardováni tabulkou FedEx Cupu, ale na Money Leaders se nedostane skoro nikdy.

Velké sponzorské peníze a tlak ze strany PGA Tour tedy v podstatě slaví úspěch. A je pravdou, že „vyřazovací“ systém čtyř turnajů, kdy se stále snižuje počet hráčů z úvodních 125 přes 100, 70 až po finálovou třicítku, má v sobě dramatický náboj. Z diváckého hlediska je právě toto vyřazování hráčů asi nejzajímavějším prvkem celé soutěže. Svým způsobem to připomíná jamkový formát hry, případně turnaje tenistů, kdy se také stále zužuje pole adeptů na trůn.

Jako kontraproduktivní se v letošním roce ukázala návaznost všech čtyř turnajů jdoucích po sobě týden co týden. Unavni jsou nejen hráči, z nichž některé bude navíc ještě hned posléze čekat Ryder Cup, ale také diváci. Čtyři major turnaje se zdají být někdy na celou roční sezónu až málo, ale čtyři turnaje jdoucí týden co týden, na kterých se schází celá golfová špička, jsou opačnou situací. I to nejlepší jídlo se rychle přejí, pokud ho máte denně na stole. Příští rok by ale už měla být po dvou úvodních turnajích opět týden přestávka.

Jaká bude budoucnost FedExCupu? Vše záleží na jediné věci, a tou jsou peníze. Celý FedEx Cup je sponzorován částkou 35 miliónů dolarů, což je obrovitá suma i na poměry, jaké panují v americkém a potažmo světovém golfu. Je dobré si připomenout, že FedEx Cup vznikl ještě před ekonomickou krizí nedávných let, navíc v době, kdy golfu stále naprosto suverénním způsobem kralovat Tiger Woods, který byl tím hlavním magnetem, jenž přitáhl diváky a tím i peníze.

Jaká bude situace po Woodsově odchodu, zda jeho roli „ambasadora“ golfu převezme Rory McIlroy či někdo jiný, anebo dojde naopak k odlivu části diváků, sponzorů i peněz, toť otázka. Je nabíledni, že současný finanční polštář, na kterém golfový svět leží, je pořádně nadýchaný a nikdo by se nedivil, kdyby v budoucnu trochu splaskl. Na druhou stranu se ukazuje, že golfová PGA Tour potřebuje jako sůl nějaké „ozvláštění“ na srpnové a zářijové dny, proto se bude existence FedEx Cupu držet zuby nehty.

Golfový fanoušek to vše může sledovat s klidným nadhledem. Bude-li FedEx Cup i za deset let – tím lépe. Nebude-li? Neubyde… Major turnaje i Ryder Cup zůstanou určitě a na ty se přece těšíme stejně nejvíc.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář