Ke cause „Roman Šebrle odchází a přichází na turnaje“

 (GOLF) Je Roman Šebrle bez skrupulí, anebo jsou funkcionáři ČGF zkostnatělí bafuňáři? Tak černobílé to není. Nesnadno o citlivém tématu psát, ale jako novináři asi máme povinnost se k této věci, která vyvolala na nevídaný příval reakcí a názorů, vyjádřit.

Mám trochu dojem, že se tu sešlo víc nešťastných kroků na obou stranách. Šebrle je sice golfový amatér de iure, ale de facto je tuhle sezónu už profesionálem. Sportovcem-profesionálem je navíc dlouhé roky. Tahle dvoutvářnost vytváří jádro problému, protože standardy a způsoby jednání z jiných sportů se nemusí krýt s těmi amatérskými golfovými. Šebrle jede v golfu jako pořádný rychlík, jenže koleje na takovou jízdu nejsou vhodné.

Odchod z turnaje byl z Šebrleho hlediska možná pochopitelný, ale nebylo to moc obvyklé v kontextu toho, o jaký turnaj se jednalo. Měl si to asi celé lépe promyslet a vnímat sám sebe víc jako golfistu z druhé poloviny žebříčku, ne jako zkušeného sportovce, o něhož je zájem. Ostatně o Šebrleho „samozřejmém“ chování v některých situacích lze zaslechnout více příběhů. Ale rád bych věřil, že chyby se sponzory na triku a nyní odchod z turnaje nevznikly ze zlého úmyslu, ale prostě proto, že Šebrlemu ani nepřišlo na mysl, že by takové „nepodstatné maličkosti“ mohly potíže vyvolat.

ČGF možná nechce atleta, který může golfu obecně velmi pomoci, stále peskovat a trestat, musí si však zachovat tvář. A je také v „zajetí“ řádů a pravidel, kterých se musí držet – byť se mohou někdy zdát jako nepružná, zastaralá atd. V případě sponzorů na triku to bylo asi jasné, v případě odchodu z turnaje ale osobně nevím, zda jde o provinění skutečně tak vážné. Jsem však v otázce golfové etiky dosti benevolentní a v řádech jsem úplný laik.

S golfem se pojí přívlastky konzervativní, tradiční, důstojný. Patří k nim i zdrženlivost v chování a vyjadřování. Je lepší mlčet než mluvit, a když mluvit, je lepší diplomaticky mlžit než se vyjadřovat příliš konkrétně. Když vidím protřelého šéfa PGA Tour Tima Finchema, který hebkými slovy většinou nesdělí mnoho, je pro mne ztělesněním takto „dokonalého“ golfového činovníka. Ze strany ČGF však padla vyjádření, která nebyla ani nutná, ani obratně volená, ani dostatečně zdrženlivá. Tím naneštěstí celá věc zbytečně eskalovala. Nejen Šebrle, ale i ČGF tak bohužel z celé věci vychází se štítem trochu pošramoceným.

Osobně bych k celé věci dodal jediné: nechme to být, není to zásadní záležitost. Takové aférky se ve sportu dějí vždycky, i tato bude snad brzy zapomenuta. Mně osobně víc zajímají Šebrleho výsledky a úspěchy dalších českých golfistů, ať už amatérů nebo profesionálů.

Tento článek vznikl jako součást textu pro web www.golf.cz, kde byl publikován společně s dalšími dvěma názory. Kompletní článek najdete ZDE.

Snímky Romana Šebrleho u tohoto článku byly pořízeny letos na jaře, na prezentaci nového pražského drivingu a tréninkových ploch na Císařské louce, kde byl zároveň představen Šebrleho sportovní plán na rok 2014. Na svetru měl tehdy viditelné nálepky sponzorů, které byly příčinou jeho prvního „napomenutí“ ze strany ČGF. Společně s ním se zde prezentoval i Ondřej Lieser. 

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář