Na Zbraslavi vyroste třetí devítka

(GOLF) Rok 2013 byl pro pražský areál na Zbraslavi kritický. Za poměrně dramatických okolností se změnil majitel, načež celé hřiště zaplavila velká voda. Rok 2014 naopak znamenal vzestup, navíc se chystá stavba dalších jamek.

Zbraslavské hřiště mělo od začátku našlápnuto vysoko. V plánu byla nejen nynější osmnáctka, ale hned za ní, směrem k Černošicím, mělo vyrůst druhé hřiště, rovněž s osmnácti jamkami, které mělo být ryze privátní. Klub měl patřit k vysoce prestižním a resort měl konkurovat dalším TOP areálům v jihozápadním prstenci Prahy, tedy Berounu, Albatrossu a Karlštejnu.

Smělé plány se nicméně v realitě ekonomické krize posledních let pomalu rozpývaly. Druhá osmnáctka se nestavěla, na hřišti navíc stále „strašily“ těžební stroje v jednom z jezer. Areál potřeboval ještě další investice, ty ale chyběly. Nakonec došlo i k prodeji hřiště.

Noví majitelé, společnost NG Holding, to ze začátku neměli lehké. Hřiště převzali v dubnu 2013, ale v červnu 2013 přišly na Berounce a Vltavě velké povodně a prakticky celé hřiště se ocitlo pod vodou. Jestliže voda do nedalekých Hodkoviček přišla a během pár dnů zase odtekla, na Zbraslavi zůstala a vytvořila obrovské bahnité lavóry. Sezóna 2013 byla ztracená.

Povodně přinesly Zbraslavi dva problémy. Nejen, že bylo potřeba hřiště opravit (celkové náklady 20 miliónů korun, některé ferveje byly i přemodelovány), ale navíc na Zbraslav hráči tak trochu zapomněli. Projevilo se to na začátku roku 2014, teprve během něj se postupně začali vracet. Teď, na konci sezóny, je snad vše opět v normálu.

I proto se může Zbraslav dívat víc dopředu. Plán je nyní takový, že v následujícím roce 2015 přijde na řadu úprava parkoviště, vjezdu do areálu a další menší záležitosti, zároveň se ale také začne se stavbou dalších jamek. Ty by se měly nacházet v oblasti za současnou vodní jamkou č. 14, která je (při pohledu z klubovny) na pravé straně, na samém konci hřiště.

V novém prostoru by mělo vzniknout další jezero, kde budou zhruba tři vodní jamky, vedle nich pak ještě další jamky, aby celé hřiště mělo 27 jamek. Záměrně nepíšu „další devítka“, protože v úvahách je i to, že se současná osmnáctka bude modifikovat tak, že do hry se zapojí i nyní existující devatenáctá jamka (leží vedle jamky č. 17). A případně se změní i jamka č. 1 tak, aby byla blíže dostupná od klubovny; nyní musí hráč ujít skoro 600 metrů k prvnímu týčku.

V zásadě jde o to, aby bylo hřiště z hlediska průchodnosti přívětivější, aby také poskytlo dalších devět jamek v případě, že na zbylých osmnácti jamkách bude turnaj. Logiku to má: Zbraslav je ryze městské hřiště, kam si množství hřáčů zajede na devítku po práci, zároveň jde ale o kvalitní turnajové hřiště. Nové jamky by přitom byly k otevření zhruba v letech 2016 nebo 2017.

Že by tu nakonec opravdu stálo těch uvažovaných 36 jamek, to je ale zatím hudba budoucnosti. Jde hlavně o peníze: vyjmutí 60 hektarů pozemků z půdního fondu pro další jamky by totiž za současné legislativy stálo okolo 60 miliónů korun. Takže majitel bude spíše čekat, zda zákon nebude v dohledné době změněn.

Hrál jsem letos na Zbraslavi dvakrát a musím říct, že hřiště je ve velmi dobrém stavu, po povodňových hrůzách tu prakticky nic nezbylo. Zmizely i těžební stroje z jezera u jamky č. 14. Ferveje byly jen na pár místech trochu řidší (dna lavórů, kde stála voda nejdéle), ale úprava bankrů, grýny, odpaliště, to vše je v kvalitě, jakou hráč očekává.

Na Zbraslavi hraju rád, protože mám rád zdejší design – je velmi profesionální, nabízí zajímavé strategické možnosti, hřiště je vizuálně přehledné, byť ale někdy zapeklité a těžké. Baví mě i hodně vlnité grýny. A zdejší patovací Himaláje mi připadají jako skvělá škola pro nácvik patování. Vždycky si taky říkám, proč tu vlastně ještě neudělali celodenní turnaj na všech jamkách, které mají k dispozici? Tedy hra na 8 jamek akademie, na 18 jamek patovacích Himalájí a 18 jamek velkého hřiště. Byl bych první, kdo by na takový turnaj určitě jel.

Ke zbraslavskému prostoru mám vztah i proto, že zdejší alejí dělící hřiště na dvě části jezdím často na kole. S radostí jsem tedy kvitoval, že někdejší zákaz vjezdu cyklistům zmizel a nyní je alej (která, chudinka, dostala při povodních další ránu) průjezdná. Škoda jen, že její povrch je pořád špatný a taky prašný. A propos: mám ještě v živé paměti, jak byla při otevírání hřiště v roce 2009 slibována nová cyklostezka vedoucí k Radotínu okolo celého areálu. Ze slibů nezbylo nic, takže se zase jezdí alejí. Snad to tak vydrží nadále, jakékoli oddělování sportovních světů je vždycky na škodu. A v Hodkovičkách symbióza golfistů, cyklistů, bruslařů, pejskařů atd. taky funguje.

Uvidíme, nakolik současné plány majitelů resortu vyjdou. Vypadají vcelku realisticky, nejsou tak bombastické, jako byly ty původní. Zbraslav jistě není nejkrásnější hřiště středních Čech, limitují ho dráty vysokého napětí, blízký velkosklad i vcelku fádní rovina, ale je to hřiště velmi praktické díky snadné dostupnosti. A z hlediska designu nabízí na české poměry nadprůměr.

Tomáš Slavíček, který na Zbraslavi má základnu své Slavíček Golf Academy a který zde působí už od vzniku hřiště, také říká, že za nynější situace se mu zde pracuje dobře, protože ví, na čem je a s kým má jednat. Na Zbraslavi má SGA i nejsilnější základnu, v současnosti okolo 90 dětí; na Loretě pak zhruba 50 a na Čertově Břemeni 20.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář