Exkrementální smůla

Psi a déšť jsou největšími protivníky cyklistů. Déšt proto, že se v něm nedá jezdit, a psi proto, že se pořád pletou pod kola a skáčou cyklistům na nohy. A taky proto, že – s prominutím – všude kálejí.

Určitě už jste to taky zažili. Jedete podzimní přírodou, nejlépe nějakým parkem, cesta je pokryta spadaným listím. Pak někde na chvíli zastavíte a v tu chvíli existují dvě možnosti. Psí lejno buď ucítíte, nebo ho rovnou uvidíte. Nemyslím někde na zemi, ale přímo na vašem byciklu. Vmáčknuté do pláště na zadním či předním kole.

Nastává krutý okamžik. Za prvé se podíváte, zda je ono lejno jen v plášti, nebo se odstředivou silou dostalo z pláště i na různé části kola. Nebo v nejhorším případě – zda ho náhodou nemáte na zádech. Pokud je naštěstí jen rozmázlé a natěsnané mezi vysoké špalíky vaší prudce crossové pneumatiky se skvělým záběrem v terénu, proklejete nejprve psa, pak jeho majitele, a nakonec sebe sama. Protože jste přece už dávno chtěli tuhle nemožnou penumatiku vyměnit za hladčí, se kterou to přece jede líp. A do ní by se lejno tolik nevmáčklo.

Nicméně nezbývá než přistoupit k činu. Seberete poblíž ležící klacík a snažíte se nechutný obsah odstranit. Chvíli to trvá. Někdy je ta chvíle nekonečná. Je to piplačka a je to děsně nechutné. Pak otíráte plášt o trávu, pak se snažíte i ruce pořád otírat (i když jste si je třeba vůbec nezašpinili). Dílo se nakonec vydařilo, exkrement je odstraněn, ale pořád máte takový divný pocit.

Omlouvám se, že jsem postup zašpinění a čištění popsal tak naturalisticky a detailně. Ale dodnes jsem nepřišel na to, jak se psím hovínkám vyhnout. Na podzim to nejde, nejsou vidět. Apelovat na pejskaře, aby po svých miláčcích sbírali, sice lze, mnozí také skutečně sbírají, ale ne všude. Někdy si ani nevšimnou, co jejich pes někde za rohem nebo za bukem nadělá.

Cyklistům nezbývá než doufat ve štěstí: že zrovna já se hovínku vyhnu. Anebo na podzim vůbec nejezdit – ale to by byla přece hrozná škoda. Pokud ovšem znáte nějaký spolehlivý způsob, jak tenhle „problém“ řešit nebo vyřešit, napište na andrej.halada@email.cz. Rád se poučím.

 

Psáno pro měsíčník Cykloturistika

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář