39. Ždárské vrchy a jejich malíři

Jak to vypadá „u nás, v Kameničkách“? Během výletu do Žďárských vrchů můžete navštívit i tuto obec proslavenou obrazy mnoha českých malířů.

Oblast okolo přehrady Vír, dole Rovečné

Kdo má rád drsnou a zádumčivou náladu Vysočiny, nalezne ji na mnoha místech Žďárských vrchů. Silnice vinoucí se po kopcovité krajině, podél stojící stromy, sem tam osamělý rybník, louky a pastviny. Vysočina byla chudým krajem, se zimou delší než v teplejších nížinách, s kamenitou půdou. Život tu byl těžký a dodnes je uzavřenost tohoto především lesnatého kraje znát.
Na rozhraní Železných hor a CHKO Žďárské vrchy leží průsečík cest Ždírec nad Doubravou. Jen osm kilometrů jižním směrem se nachází rodiště Karla Havlíčka-Borovského (1821-56) Havlíčkova Borová. V rodného domku je muzeum a poblíž i socha zakladatele české politické žurnalistiky.

Havlíčkova socha v rodné Borové

Z Borové se už vydejme přímo do okolních lesů, po červené značce k Ranským jezírkům. Malé vodní plochy skryté poblíž cesty působí tajemně, ale jejich původ záhadný není: vznikla jako následek těžby rud, těžilo se tu už od 14. století. Od jezírek po modré vede cesta k romantickému Doubravníku, v lesích skrytému poklidnému rybníku, kam se obvykle turisté nevypraví. Naopak turistické centrum nalezneme u blízkého Velkého Dářka, což je druhá největší vodní plocha (206 ha) na Českomoravské vrchovině. Nejde o jezero, ale o rybník založený už roku 1480. V mokřinách nad ním pramení řeka Sázava.

Santiniho kostel ve Žďáru

Od hráze Dářka vede turisticky frekventovaná, ale přesto pěkná cesta do jednoho z největších kulturních magnetů Vysočiny, rozsáhlého cisterciáckého kláštera a zámku ve Žďáru nad Sázavou a především poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Klášter je při hlavní silnici, unikátní desetiúhelný kostel architekta Santiniho, obklopený desetiúhelníkovým ambitem, kousek cesty nad areálem. Celý komplex je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Ze Žďáru se přes vesnice Tři Studně a Kadov dostaneme do centra oblasti, kde jsou i nejvyšší vrchy včetně Devíti skal (836 m), druhé nejvyššího vrcholu Vysočiny. Ze silnice mezi Herálcem a Kadovem sem vedou turistické značky, je to cyklisty hojně navštěvované místo, stoupání není prudké. Výhled ze „skalní rozhledny“ je především severním směrem.

Devět Skal, nejvyšší bod Žďárských vrchů

Lesními asfaltovými cestami se lze dostat do blízkého údolí Svratky, do Českých i Moravských Křižánek. Okolní lesy s hustou sítí asfaltek, značenými turistickými stezkami a cyklostezkami přitom skýtají i náročnější, vrchovinné trasy. Už téměř horský charakter má městečko Sněžné, kde přímo na náměstí najedete oblíbenou cukrárnu, u které turisté včetně cyklistů rádi zastavují.
Z Devíti skal se dostaneme i do Herálce – poslední úsek silnice z Kadova je lemován krásnou javorovou alejí. Od Herálce (ale i od Svratky) pak vede cesta až do vesnice Kameničky. Nejenže získala titul Vesnice roku 2001, ale je to především umělecky velmi proslavená obec. Inspirován románem K. V. Raise Západ, který se zde odehrává, sem v letech 1903-6 jezdil malíř Antonín Slavíček. Namaloval zde přes 70 obrazů včetně U nás v Kameničkách, Zima v Kameničkách, Horská cesta aj. Působili tu i malíři A. Zeyer, H. Masaryk, O. Nejedlý, či R. Kremlička.

Malebné louky na Volákově kopci u Kameniček

Louky na Vojtěchově kopci u Kameniček

Slavíček často maloval na pár set metrů vzdáleném Vojtěchově kopci (673 m), na němž je zatopený lom a je odtud malířsky výjimečně inspirativní výhled do blízkého okolí. Z Kameniček zbývá už jen osm kilometrů do Hlinska, kde stojí za to projít si soubor roubených stavení ze 17. a 18. století nazývaný Betlém – je poblíž kostela. Z Hlinska je to do výchozího bodu, Ždírce nad Doubravou, už jen 11 kilometrů, ale lze je dojet i vlakem.


 

VÝCHOZÍ MÍSTA: Hlinsko, Ždírec nad Doubravou, Žďár nad Sázavou.
DOPRAVA: vlak – trať 238 Pardubice-Havlíčkův Brod, 250 Havlíčkův Brod-Brno. Oblast lépe dostupná autem.
PROFIL: středně těžký, zvlněný; místy těžký.
TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, lesní cesty. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Žďírec nad Doubravou (ČD) – Havlíčkova Borová – červená: Ranská jezírka – modrá: Velké Dářko – Ždár nad Sázavou – Kadov – Devět skal – Herálec – Kameničky – Hlinsko – Ždírec nad Doubravou (ČD). 80 km.

Komentáře k článku

Napsat komentář