Zrcátko, řekni mi…

(MÉDIA) Rozdílů mezi anketou TýTý a soutěží Magnesia Litera, jejichž ceremoniály se odehrály předminulý týden, bychom našli mnoho, ale jeden je markantní. Zatímco Magnesia Litera přináší každý rok jiná jména a nové tituly, které mohou být pro čtenáře inspirací – a tím pádem soutěž dobře plní svoji reklamní a marketingovou roli, Týtý je zoufalá svým konzervativismem.

Je paradoxní, když titul Osobnost televizního zpravodajství vyhrává Lucie Borhyová, která nikdy žádnou zpravodajkou nebyla a jejíž největší předností je lascivní exteriér. Je tragikomické, když titul Zpěvák roku vyhraje jednou Michal David, zpěvák s exteriérem naopak dosti příšerným, aby ho posléze opět vystřídal senior pan Karel, který vládne všem anketám už skoro půlstoletí. Nepřekvapí ani vítězství Karla Šípa, baviče rovněž letitého, úzký rozhled hlasujících dokládá triumf věčně bezbarvé Lucie Vondráčkové mezi zpěvačkami.

Specifickou kapitolou je reportér Josef Klíma, absolutní vítěz a Osobnost televizní publicistiky, který umným způsobem balancuje na hranici serióznosti a křiklavých efektů. Veřejnost ho vidí jako bojovníka proti společenskému zlu a nutno říct, že tomuto základnímu postoji se skutečně nezpronevěřil. Na druhé straně: jestliže právě Týtý vynášelo dlouhé roky podobným způsobem na piedestal vyprázdněného uvaděče reportáží Radka Johna, pak si lze klást otázku, co vlastně na Klímovi hlasující nejvíce oceňují? To, že je vidět, anebo to, o čem točí? Kdybych měl uvést nějakého reportéra-publicistu, který už dlouhé roky točí podobně „odvážné“ reportáže, dělá to solidním způsobem a zlatavé zrcátko by si taky zasloužil, pak budu jmenovat například Jiřího Hynka z České televize.

Týtý je soutěží, která o světě televize říká asi tolik, jako kdyby se v nějaké literární anketě rok co rok na prvním místě umisťovala Babička a titul nejoblíbenějšího spisovatele by vyhrával pokaždé Michal Viewegh. Jedinou hodnotou Týtý je tak jen to zrcátko, které už v roce 1994 vytvořil Kurt Gebauer. „Zrcadlo je reflex, symbol rčení ´světská sláva, polní tráva´“, řekl o něm. Zlatá slova.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

Komentáře k článku

Napsat komentář