Tlouštíci mají pořád šanci
(GOLF) Kevin Stadler vyhrál o víkendu svůj první turnaj na PGA Tour a je v jedné věci netypickým vítězem: je totiž oproti svým spoluhráčům dost tělnatý, až tlustý. Popírá tím dnešní trend směřující k čím dál větší atletičnosti golfistů?
Stadlerova nadváha je viditelná na první pohled a biografická kolonka webu PGA Tour to říká přesně: při velikosti 5 stop a 10 palců má váhu 250 liber, což je v přepočtu na evropské jednotky zhruba 113 kilogramů na 175 centimetrů výšky. Podle body mass indexu má tedy minimálně třicet kilogramů navíc.
Třiatřicetiletý Kevin Stadler je nicméně docela sympaťák. Nepůsobí arogantně, ale naopak vcelku zdrženlivě, otevřeně. O tlustých lidech se říká, že takoví bývají – jsou pomalejší a tím pádem si žijí vlastním tempem, jejich váha jim brání v dynamické agresivitě. Množství tuku jim – obrazně a snad i fakticky – vytváří dobré polštáře před nebezpečími neurotického světa.
Pohled na Stadlera pohybujícího se valivým krokem po fervejích však není zrovna dvakrát „estetický“. Člověk neznalý golfu by snadno mohl podlehnout dojmu, že když tento sport mohou hrát takoví těžkotonážníci, pak vlastně vůbec o žádný sport nejde (když kamera zabírala jeho ještě tlustšího kedíka, byla to skoro parodie na sport jakožto fyzickou aktivitu). A Stadler také skutečně výrazně vybočuje z řady dnešní golfistů-atletů, kterým vévodí samozřejmě Tiger Woods.
Kevin Stadler je v tom nicméně trochu nevinně, za svoji fyziognomii vděčí asi hlavně genům. Je totiž do značné míry kopií svého otce, populárního Craiga Stadlera (nar. 1953). Craig Stadler měří zrovna tak 175 centimetrů a má zrovna tak přes 110 kilogramů. Craigovi se mimochodem přezdívá Mrož a byl a stále je miláčkem davů. Má na svém kontě celkem třináct výher na PGA Tour včetně titulu z Masters (1982), dalších devět titulů má z Champions Tour.
Otec Craig hrál ještě v éře, kdy fyzická příprava golfisty nebyla tak zásadní jako dnes. Snad i proto ho nadbytek tuku nikdy moc neomezoval. Dnes to má jeho syn těžší, podobných typů s desítkami kil nadváhy je mezi špičkovými hráči výrazně méně. Ovšem pár kilogramů navíc má ve startovním poli už hodně hráčů: kupříkladu i takový Phil Mickelson, jehož „pneumatička“ okolo břicha jistě neušla pozornosti každého golfového diváka. Také někdejší světová jednička Lee Westwood nikdy nevypadal jako hubeňour, stejně tak Angel Cabrera a hodně dalších.
Svá kila navíc míval kupříkladu i Bubba Watson, když se dostal v roce 2006 na PGA Tour. Tehdy patřil k nastupující generaci hráčů, která udivovala dalekonosnými drivy přes 300 metrů. Tak daleko hrával kdysi i John Daly, který rozhodně měl dost kil navíc. Watson ovšem v průběhu let výrazně zhubl, aniž by přitom ztratil délku – dnes hraje v průměru přes 290 metrů a je v pořadí na prvním místě. Navíc se mu podařilo v roce 2012 vyhrát i Masters. Zhubnutí tedy jeho kariéru nijak nepoškodilo, spíš naopak.
Na druhou stranu právě Watson byl ten, který na víkendovém turnaji v Phoenixu bojoval o titul a s podstatně tlustším soupeřem nakonec prohrál. Udělal na posledních jamkách množství chyb a zároveň nevyužil šance ke skórování. Můžeme jen spekulovat – že by v souboji nervů měl tukem obložený, tedy „klidnější“ Stadler naopak výhodu?
Stadlerova výhra může jistě znovu oživit debatu nad tím, zda je skutečně pro špičkový golf nutné, aby měl hráč postavu jako atletický desetibojař, aby jako tělo dokládalo pravidelný trénink ve fitku. Stadler dokazuje, že mohutné tělo poskytuje celkovou sílu, dobrou stabilitu, není ani překážkou pro ohebnost a pružnost. To ostatně dokazoval svého času už Jan Werich, který i přes notná kila navíc vždy všechny udivoval svoji taneční elegancí a lehkostí.
I z hlediska dlouhodobého vývoje je možné, že v golfu se stále budou objevovat hráči popírající trend fyzicky perfektně připravených hráčů. Golf je sportem komplexním, vyžadujícím nejen fyzičku, ale především dokonale zvládnutou techniku, podpořenou obrovským psychickým potenciálem. A psychická síla je na fyzických předpokladech dost nezávislá.
Na straně druhé je potřeba říct, že hráči jako Kevin Stadler budou v poli závodníků vždy spíše výjimkou. I když se totiž podíváme do historie golfu, ani tam nenajdeme žádné velké zástupy hráčů s nadváhou. Převažují naopak typy standardní, tedy spíše hubenější. Že by se tedy golf někdy změnil v přehlídku zápasníků sumo, a tím asi i odradil spoustu diváků, to opravdu nehrozí.
Komentáře k článku