Srovnání dvou LET Spilkové

(G 391) Konec dobrý, všechno dobré. Přesně to si mohla na konci sezóny říct Klára Spilková a pořádně si vydechnout. Bude už třetím rokem hrát LET. Jaké je srovnání dvou dosavadních ročníků v jejím podání?

Celý rok to bylo trochu nejisté, ale poslední turnaj v Dubaji nakonec přinesl Kláře Spilkové úspěch. Udržela se na Ladies European Tour, získala plnou kartu. Byť s odřenýma ušima. Na to se ale historie nebude ptát. Pojďme se tedy podrobněji podívat na to, jak vypadá konfrontace výsledků z obou jejích dosavadních ročníků LET.

Spilková hrála v obou ročnících zhruba stejný počet turnajů. V roce 2011 jich bylo 14, o rok později 15. V celkovém pořadí si mírně pohoršila. V první sezóně skončila na 62. místě, v roce 2012 to bylo celkové 80. místo (se započtením i nekmenových hráček LET jde o 73., resp. 90. místo). I prize money tomu odpovídají: při premiérovém ročníku si přišla na 27 549 euro, posléze to bylo 22 306 euro.

Do tohoto rozdílu se promítl i fakt, že v prvním ročníku dokázala Spilková zahrát tak, že se dvakrát umístila v Top 10. Hned v prvním turnaji ročníku 2011 v Maroku obsadila celkové sedmé místo, čímž také získala 9 132 euro. A pak ještě byla devátá na domácím turnaji na Albatrossu, kde si přišla na 3 554 euro. A dobré bylo i 11. místo na druhém turnaji sezóny, v Turecku si tehdy přišla na 4 450 euro.

Podobná umístění ale v sezóně 2012 nepřišla. Nejlepším byl výsledek na turnaji na Slovensku, kde skončila dvacátá. Dvacátá druhá byla na turnaji v Německu a dvacátá pátá v Maroku. Všechny tři turnaje přitom patří do první poloviny roku. Nejvíce jí vyneslo umístění v Německu, kde si vydělala 4 147 euro. Druhý nejvyšší šek si pak odvezla ze závěrečného a velice štědře dotovaného turnaje v Dubaji, kde skončila „až“ třicátá čtvrtá, ale brala 3 818 euro.

Je v podstatě možné říct, že těch zhruba 5 000 euro rozdílu v obou sezónách na výdělku je právě ten jeden jediný turnaj v Maroku 2011, kde brala přes 9 000 euro. Tento turnaj jí opravdu hodně pomohl – ale v roce 2012 se takový výsledek neopakoval. Jinak jsou částky relativně stejné. Odpovídá tomu i skutečnost, že v roce 2011 prošla Spilková celkem osmkrát cutem, o rok později se jí to podařilo devětkrát.

Samotná hráččina výkonnost v obou rocích nedoznala nějakého zásadního výkyvu. Překvapující může být jistě to, že Spilková se dokonce ve výsledcích zlepšila – i když tomu samotné peněžní hodnocení neodpovídá. V roce 2011 totiž hrála v průměru výsledky 73.80 ran na kolo, o rok později to už ale bylo méně: 73.38 ran.

Z hlediska celoročního průměru má Spilková v jednotlivých kolech vcelku stabilní skóre. Za první kola v roce 2012 měla skóre 73.40, za druhá 73.47, za třetí 73.22 a za čtvrtá 73.33. Když se ale podíváme na jednotlivé turnaje, už jsou vidět rozdíly – a to se pak promítá do celkového umístění. Hned na prvním turnaji sezóny měla například první kolo za 79, ale druhé za 69. Jindy to bylo naopak (68 a pak 75). Vůbec nejlepšího výsledku dosáhla v Dubaji v prvním kole (67), nejhůře zahrála v Turecku v druhém kole (80). Z turnajů, kde prošla cutem, tak má rozdíly mezi nejlepším a nejhorším kolem 10, 9, 7, 7, 6, 5, 3, 3 a 3 rány.

Co by tedy do dalšího ročníku Spilkové pomohlo? Samozřejmě: hrát ještě nižší výsledky. Snažit se srazit celkové skóre v sezóně pod 73 ran. Toho se ale nedosáhne snadno a rychle. Spíše by jí tedy pomohlo nehrát některé horší výsledky, trochu snížit „rozptyl“ mezi jednotlivými koly. Rozdíl více než pěti ran už celkové skóre začíná hodně ničit. Určitě se to projevilo například na posledním turnaji v Dubaji, kde byl rozdíl celkem 9 ran – v prvním kole 67, v posledním kole 76 ran. Kdyby „jen“ zopakovala 73 ran z druhého kola, bylo by to rázem 19. a ne 34. místo. A také o 2 500 euro více výdělku. Ale naštěstí i to 34. místo stačilo.

Je potřeba také vidět, že Spilkové bylo teprve 15. prosince 18 let, je ve startovním kmenovém poli stále nejmladší. Letos ji provázela zranění, navíc vstoupila na LET s novým týmem i novým kedíkem, což byl do jisté míry krok do neznáma. A hrála celkově za těžší psychické situace. Jak známo: je těžké dostat se na vrchol, ale ještě těžší je udržet se na něm. Pro Spilkovou byl určitě rok 2011 a premiérový ročník na LET prvním vrcholem, byla nabuzená a neměla co ztratit. Ale teprve rok 2012 byl pro hráčku skutečnou zkouškou. Musela potvrdit svoji úroveň. Že se na sérii udržela i pro rok 2013, je tedy určitě úspěch.

Komentáře k článku

Napsat komentář