Pražské kluby rostou, jiné hodně ztratily
(G 352) Praha a střední Čechy jsou motorem českého golfu a dokazují to i konkrétní čísla. Ta následující odhalují, jak českým klubům přibývali či ubývali členové. V roce 2011 si více než dvě třetiny klubů přilepšily, třetina si pohoršila.
Nejpočetnějším golfovým klubem v České republice je Golf Club Hostivař. Tento klub se na čelo pelotonu dostal v roce 2007, kdy zavedl členství v hodnotě 3 000 korun a za tento rok zaznamenal nárůst téměř tisícovky nových členů. Od té doby první příčku neopustil a stále roste, a to o mnoho set členů ročně. Za loňský rok se do Hostivaře přihlásilo dalších 605 hráčů. Celkový stav klubu je tedy 3 830 hráčů.
Stejnou cestou šly od roku 2008 i pražské Hodkovičky, kde rovněž prodávají členství za tři tisícovky. Hodkovičky narostly o 347 hráčů a mají už 2 355 členů, což jim přisuzuje druhou příčku v republice. A třetí místo patří Erbia Golf Clubu, což je klub bez hřiště, který ovšem využívají hráči proto, že jim zajišťuje slevy na jiných hřištích. Erbia má 1 303 hráčů a zaznamenala nárůst o 373 hráčů za loňský rok.
Netřeba dlouze komentovat, proč právě tyto kluby oslovují. Je to jejich cenovou politikou. A kdybychom se podívali i na další úspěšné kluby, kterým rostl počet o více než sto hráčů, pak prakticky všechny nabízejí právě takové „levné“ členství. Případně nabízejí časově omezené, tzv. roční členství. Je to například kořenecký Sokrates, který za 3 690 korun ročně nabízí automaticky 50% slevu na fýčku na svém hřišti a dalších partnerských. Sokrates narostl o 189 hráčů. Pražský Chateau St. Havel narostl o 252 hráčů, polepšil si i Golf Club Divoká Šárka (120 navíc) nebo Best Golf Blue Sky, rovněž z Prahy. Dalších 130 nových hráčů má také stále velmi populární Club Ducha Sportovního (celkem už skoro tisícovka hráčů). Přes sto nových členů získali i na Malevilu (celkem 1 287), v Kostelci u Zlína, v Golf Clubu Prostějov.
Narostly také tři kluby, které loni otevřely své hřiště, případně dokončily druhou devítku a mají plných 18 jamek. Severočeský vesnický Golf Club Bitozeves narostl o 113 členů, pražský Černý Most o 148 a Golf Club Svatý Jan na Slapech o 131 hráčů.
Jak vidno, úspěšné byly ve značné míře kluby svázané s Prahou a středními Čechami. Už jsem před časem psal, že právě tento region zahrnuje zhruba 40% všech hráčů v České republice, přičemž tento poměr spíše roste, než klesá. Je pravděpodobné, že v dalších letech bude každý druhý golfista ze středu Čech. Nevím, zda je to dobře nebo špatně, ale jasně to dokládá provázanost golfu s ekonomickými možnostmi obyvatel republiky. Golf se hraje tam, kde na to lidé mají. Tak je to ale skoro všude ve světě.
Kdo ztratil? Komu členská základna ubyla? Je zde jeden nepřehlédnutelný úbytek členstva – výrazně se snížil počet členů těch golfových klubů, které patří do potrfolia CZ Golf. Tato společnost v minulých letech nabízela velmi výhodné typy členství, v roce 2011 však přišla odlišná politika a hráči na to také reagovali. Drajvingový Golf Club Marina Praha přišel ještě o relativně málo členů – o 164, nyní má celkem 1 035 a stále se řadí mezi pouhých osm klubů v republice, které mají přes 1 000 hráčů (tento klub také stále nabízí za pouhých 1 990 korun roční členství a slevy na drajvingu). Ovšem severočeský Golf Club Terasy Ústí nad Labem opustilo 184 hráčů, zbylo jich už jen 274. O plných 300 hráčů přišel písecký Prácheňský golfový klub, má nyní 386 členů. A konečně vysočinský Golf Club Telč opustilo plných 492 hráčů, klub má nyní 237 hráčů. Celkem tak odešlo z klubů CZ Golfu přes 1 000 hráčů. Je pravděpodobné, že šlo nikoli o místní golfisty, ale o ty, kteří mají spíše bydliště v Praze a okolí a kteří CZ Golf využili jako výhodnou možnost jak hrát na více hřištích levně. Šli jinam, kde dostanou kartičku ČGF a k tomu více výhod.
Kdo také ztratil, je Centrální mimoklubová registrace, ta má v současnosti už jen 926 členů. Opustilo ji 207 hráčů. Ještě před šesti, sedmi lety měla CMR přes tři tisíce členů.
Zajímavé je číslo, které přišlo z Karlštejna. Loni jim ubylo 70 členů, v současnosti jich mají 491. Přitom v letech 2006-2008 měli okolo 770 hráčů. Pokles může být zapříčiněn jak vyčištěním klubové databáze, tak ale i konkurencí okolních prestižních areálů. Albatross má dnes 178 členů a Beroun 97.
Značná část českých golfistů jsou fýčkoví hráči, kteří rádi střídají hřiště a jezdí pokaždé jinam. Pokud ale hráči vstupují do klubu proto, aby mohli hrát právě na zdejším hřišti po celý rok, pak jde o nárůsty spíše jen v desítkách hráčů. Také poklesy jsou u takových klubů malé. Kluby s hřištěm mají většinou svých stabilních 200-500 hráčů, kteří členství dlouhodobě udržují. Typickým příkladem klubů bez větších změn v členské základně jsou hlavně ty tradiční. Třeba Karlovy Vary, které měly v roce 2005 přes 800 hráčů, jich dnes mají zhruba 900. Také Mariánské Lázně mají stále okolo 600 hráčů. Líšnice měla před sedmi lety okolo 500 hráčů a dnes má 583. Naopak stálý a pevný růst je pozorovatelný třeba u takových Beřovic, které patří už k porevolučním klubům, ale jejich klubový život je tradiční. V roce 2005 měly Beřovice přes 500 hráčů a vytrvalým růstem se dnes dostaly až k hranici jedné tisícovky.
Komentáře k článku