G 279 / Prodáváte staré hole? Snižte cenu.

Skoro každý golfista si čas od času položí nerudovskou otázku: kam s nimi? Se starými holemi, které už nepoužíváte. Nejčastějším řešením bývá prodat je. Jenže komu, jak a za kolik?

Někdy na konci léta jsem vstoupil do komory a uvědomil si, že se mi tam válí docela dost holí „navíc“. Jak jsem k nim přišel? Člověk má občas pocit, že když mu hra nejde, můžou za to hole. Ačkoli mu rozum říká, že hole na vině nejsou, srdce a cit velí jinak. Takže si nějaké nové nářadí koupíte. Jednou je to driver, se kterým budete „zaručeně delší“, pak zase vedžka, se kterou budete „zaručeně přesnější“, případně nový patr, se kterým vám to tam bude „zaručeně padat“.

Tímto způsobem se mi v komoře ocitl navíc driver, trojka dřevo, hybrid, dokonce dvě send vedžky, lob vedžka a patr. Ani s jednou holí jsem už dlouhodobě nehrál. S některými jsem hrával relativně málo (počet zkažených ran vždy převyšoval počet těch vydařených), některé sloužily delší čas. Hole jsem kupoval někdy za plnou cenu, někdy zlevněné. Raději ani nebudu počítat, kolik jsem za ně dohromady dal, ale přes 15 000 korun to bylo určitě. Vždyť jen ta trojka dřevo stála 5 000.

Tak jsem si řekl, že se holí zbavím. A začal jsem hledat na webu různé bazary. A taky jsem se díval, za kolik se hrané hole prodávají v některých prodejnách.

Byl jsem vcelku překvapen. Například faktem, kolik starých hraných holí je v nabídce. Jsou to stovky, možná tisíce inzerátů. Hodně lidí také prodává úplně nové hole. Někdy to budí dojem, že je to ryze obchodní dovoz, vedlejší živnost. Nemálo inzerátů má taky shodnou (a ne vždy uvěřeníhodnou) charakteristiku „nevhodný dárek“. Obrovská nabídka je v oblasti driverů – tuhle hůl mění snad každý český golfista. Co mne ale překvapilo nejvíc, byla docela vysoká cena většiny inzerovaných holí. Hraný set želez za 10 000 korun není žádnou výjimkou. Hraný driver za 5 000 taky žádný div. I v kamenných obchodech se podává hrané zboží za hodně.

Chápu, že když někdo koupí set nových holí za 20 000 korun, může se mu zdát poloviční cena rozumná. Na druhou stranu ale zrovna teď na podzim seženete kompletní sady úplně nových želez právě za těch 10 000 korun. Také některé zlevněné nové drivery stojí mezi třemi a pěti tisíci. A to už vůbec nemluvím o možnosti nakoupit nové hole přes internet z ciziny, kde jsou ceny ještě nižší.

Ne, touhle cestou nemůžu jít, řekl jsem. A rozhodl se, že nebudu hledět na to, kolik mne hole stály, ale představím si, za kolik bych sám hole koupil. Stanovil jsem si proto hranici někde okolo tisíce korun za jednu hůl. Za více hranou míň, třeba 700, za méně hranou i 1 500. Čert vzal peníze, které jsem za hole utratil: byla to moje pošetilost, že jsem je kupoval, že jsem víc nedal na rozum a řídil se nákupní choutkami.

Naformuloval jsem inzerát „Prodám různé hole pro leváka, cena okolo 1 000 korun za kus“ a dal ho na jeden internetový bazar. Ačkoli jsem vůbec nezjišťoval, zda je zrovna tenhle bazar navštěvovaný, poměrně brzy se ozval zájemce. A pak další. A pak ještě další. Nakonec jsem většinu holí prodal, zbyly mi jen ty dvě send vedžky. Dohromady jsem dostal asi tak 5 000 korun. To je ani ne třetina původní ceny.

Myslím, že jsem zvolil rozumný přístup. Máte-li doma staré hole, nechytračte a hleďte na jedinou věc: jak se jich co nejrychleji zbavit. Ruku na srdce: který golfista je tak chudý, že musí koukat na to, zda za staré hole dostane o pár tisíc navíc? Pokud jste za nové utratili hodně, je to – bohužel – váš problém. Golfové hole jsou spotřební zboží, které rychle stárne a razantě ztrácí na ceně. Pokud vám někdo říká, že golfové hole „máte na celý život“, pak je to jenom prodavač z golf-shopu, který chce mít tržbu. Ve skutečnosti většina golfistů dnes mění své hole za pár let.

Prodej starých holí za levno je i svého druhu osvěta. Ty hole si ode mne totiž kupovali spíš začínající hráči, kteří zjevně nechtěli rodinný rozpočet zatížit nákupem nových holí. Takže pokud jim prodáte něco za dobrý peníz, nebudou mít pocit, že golfisté jsou banda chytráků, kteří chtějí oškubat zelenáče. Když jsem viděl, jak měli ti lidé z dobrého nákupu radost, měl jsem z toho taky radost. Snad jim ty hole budou sloužit dobře.

Jakmile jsem ale takto vyčistil golfové skladiště, začal jsem ho zase plnit. Vlezl jsem do golfového obchodu u Berouna a tam se mi zjevila za pouhou tisícovku jedna nová čtyřka Callaway X-20. S tou bych konečně mohl čtyřku trefovat! Byla moje. A pak jsem vlezl do kšeftu v Holešovicích a tam na mne sympaticky mrkala jedna hraná demo hůl, taková půl žiletka č. 6. Cena? Pouhých 400 korun! Super cena, pěkný design, kovaná hůl, občas to s ní můžu zkoušet…

A takhle to jde pořád dokola. Však to taky znáte.

Komentáře k článku

Napsat komentář