Golf a olympiáda, ženy a golf

(GOLF) Svůj golfový turnaj odehrály na olympijských hrách i ženy. Teprve podruhé v historii, po 116 letech. A lze tak vystavit i konečný účet golfového vystoupení na olympiádě.

 

Ženský olympijský golfový turnaj už nevyvolal takovou pozornost jako ten mužský, ovšem i on přinesl ve finále velice dramatický souboj o medaile. V tomto případě o stříbro a bronz, protože ke zlatu mířila ve čtvrtém kole někdejší světová jednička Korejka Inbee Park spolehlivě a bez pochyb. Ale bitva o další kovy – hlavně mezi Číňankou Shansan Feng a Novozélanďankou Lydií Ko – byla stejně jako v případě mužů skutečně napínavá.

Ženský golf nicméně má své limity a není náhodné, že se v něm nepohybují takové peníze jako v mužském, nemá ani tolik diváků a mediální pozornosti. Tyto limity vycházejí do značné míry z fyziognomických rozdílů, také z rozdílného mentálního pojetí golfu u obou pohlaví. Mužský golf je efektnější, protože silovější a riskantní; ženský naopak víc hraný na jistotu. Olympijský turnaj tyto známé skutečnosti potvrdil. Golf se v tomto směru liší například od tenisu, kde i ženy už dnes hrají silou a tvrdě.

Ženský turnaj v Riu byl přitom z hlediska startovní listiny skutečně přehlídkou toho nejlepšího, co dnes lze vidět. Prakticky celá golfová špička – samozřejmě redukovaná na základě olympijských nominačních kritérií – se tu sešla. A to je skvělé. Ženy tím na rozdíl od některých mužů ukázaly sportovního ducha, ale také smysl pro realitu. Všechny velmi dobře věděly, že olympiáda jim v jejich sportovní kariéře může pomoci, že medaile bude pro ně obrovským mediálním úspěchem. Snad i větším, než zisk major titulu. (Ostatně víte, jaké ženské majory se vůbec hrají?)

Ukázalo se, že ženský golf olympiádou získává ještě mnohem víc než ten mužský. Hodně se na tento aspekt v minulých měsících, při debatách o smyslu golfu na hrách, zapomínalo, protože pozornost byla upřena na mužský golf. Ale pro ženský je olympijské angažmá ohromnou posilou, dostává se mu nesčetněkrát větší pozornosti, než když ženy hrají své běžné golfové soutěže. I ženské golfové major turnaje jsou málo sledované a tak jedinou velkou pozornost může vyvolat … ano, právě a jen olympiáda. Zatímco olympijský golfový turnaj mužů může být oním „pátým“ majorem, v případě žen se dokonce může stát tím vůbec nejdůležitějším ženským golfovým turnajem na světě. Olympiáda pro ženy-golfistky plní v podstatě stejnou roli jako v jiných „menšinových“ sportech – v plavání, sportovní gymnastice, veslování atd. Seznamuje diváky a sportovní veřejnost jednou za čtyři roky s největšími osobnostmi daného odvětví, ukazuje ty nejlepší výkony. I proto je důležité, aby se golf na olympiádě udržel.

Ale i mužskému golfu olympiáda prospívá, lze uvést čísla sledovanosti olympijského turnaje mužů. V USA vidělo finále čtvrtého kola (přenos 90 minut) na 8,8 milionu diváků, což z něj dělá druhý nejsledovanější televizní golfový přenos roku 2016 v absolutních číslech! Jen na finále Masters v Augustě se dívalo více lidí. Ale US Open, British Open, PGA Championship – všechny tyto turnaje měly méně diváků. A ve Švédsku se dívalo přes 550 000 diváků v průměru, s neuvěřitelným 1,5 milionem diváků ve vrcholu turnaje, kdy Henrik Stenson bojoval o zlato. Na zemi s 9,5 milionem lidí famózní číslo. A považte, že když Stenson bojoval s Philem Mickelsonem jen o pár týdnů dříve na British Open o svůj první major, dívalo se ve Švédsku v průměru jen 65 000 diváků. Opět se tu ukazuje magnetizující síla pěti olympijských kruhů.

Pochybuje ještě někdo o tom, že golf na olympiádu patří? Já ne a jsem rád, že golfová historie získala do budoucna další turnaj s mimořádným celosvětovým dopadem. Golfu jen pomůže, když se takto přiblíží ostatním sportům.

Nelze nezmínit vystoupení Kláry Spilkové. Bylo skvělé, že se do Ria kvalifikovala a tím upřela v Česku na golf zase o kus větší pozornost. Paradoxně tak dokonce vzniklo nerealistické očekávání týkající se jejího umístění. Jakoby laická veřejnost čekala, že skončí někde v popředí, ba že dokonce bude bojovat o medaili! Nakonec to bylo „až“ 48. místo, přičemž i golfu znalí odborníci či novináři s jistou lítostí zmiňovali, že se Spilkově více nedařilo.

Přání bývá otcem myšlenky. Zapomínáme, případně to z laiků nikdo neví, že Spilková se na hry kvalifikovala na 46. pozici z celkem 60 a že jí v současnosti patří zhruba 280. pozice ve světovém žebříčku. Nelze tedy čekat zázraky. Její konečné 48. místo vcelku realisticky odráží jak její nominační 46. místo, tak hlavně úroveň hry. Celkově zahrála Spilková 295 ran, tedy 11 nad par hřiště. Aby skončila například okolo 30. místa, musela by zahrát právě o těch 11 ran méně, tedy obejít všechna kola v paru. To se ostatně podařilo Britce Cathrione Matthew, která postupovala na hry jako 27., skončila 29. a ve světovém žebříčku jí patří 63. místo. Česká hráčka to tedy má do TOP 100, natož k bojům o medaile, ještě daleko. Ale je jí teprve 21 let a šanci určitě má.

Právě její účast však také ukázala, jak velký smysl má zařazovat na olympiádu i hráče zastupující další národy; nejen velký počet špičkových hráčů a hráček z golfově nejsilnějších zemí. V menších zemích to totiž golf propaguje, zajišťuje zájem veřejnosti. Na hrách hráli golfisté i golfistky vždy ze tří desítek zemí, při prosté nominaci podle světových žebříčků by to bylo jen okolo patnácti zemí. Spilková by se na hry vůbec nedostala, kdyby olympijský žebříček „nezvýhodňoval“ výkonnostně horší hráče a hráčky z golfově méně významných zemí. Takto ale můžeme říct, že i český golf byl u památného, úspěšného návratu golfu na olympijské hry v roce 2016.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář