Smysl golfu. Lidé, nikoli čísla.

(GOLF) Číst si o turnajích, pokud to zrovna není Masters nebo Ryder Cup, je vážně nuda. Ale já mám přesto potřebu o dvou rekreačních turnajích, které jsem absolvoval, napsat. Snad vás neunudím k smrti.

 

Určitě taky máte svá oblíbená hřiště, na která jedete v podstatě za jakýchkoli podmínek. Mezi ty mé patří Loreta Pyšely, a to nejen pro její vstřícný design, hezkou krajinu a zdejší fajn lidi, ale hlavně proto, že jsem u Pyšel trávil jako malý kluk dětství a znám to tu jako své boty. Mám k tomuhle prostoru víc než běžný citový vztah.

Když mi na stole přistála pozvánka na pyšelský „President Cup pro přátele“, ani vteřinu jsem neváhal. A to ani ve chvíli, kdy jsem den předem viděl, že má během turnaje stále pršet, teplota asi tak 8 stupňů a svěží severák. Prostě když máte něco rádi, na překážky nehledíte.

Ráno to bylo přesně tak. Nervující cesta Prahou (když prší, jezdí do práce víc lidí autem) a pak v permanentním dešti po D1. Nu což, bude to hrozná hra, říkám si, ale i přes šedivé mraky nade mnou a komíhající se stěrače přede mnou jsem jel vpřed a rozhodně neuvažoval, že bych to otočil.

A stal se zázrak. Přijedu na hřiště, déšť ustal a nespadla ani kapka po celou dobu hry. Loreta nás odměnila! Až na poslední jamce se trochu rozpršelo – a pak zas pršelo až do večera (ale to už bylo fuk). V podstatě ideální golfové počasí. A byl to navíc jeden z nejhezčích turnajů, jaké jsem v poslední době hrál.

Hrál se totiž texas scramble a to je formát pohodový a oddychový, kdy s klidným svědomím můžete zahrát zkažené rány. Hráli jsme v novinářském flightu ve složení Jaromír Bosák (Česká televize), Alois Žatkuliak (ex-Golfchannel), Honza Fajt (Golfextra.cz) a já (Golf Digest). A jak jsme byli rádi, že neprší, tak nám hra šla a nakonec jsme dali šest ran pod par. Třetí místo a hezké tři míčky jako výhra, navíc vkusné poháry.

Turnaj měl nádhernou atmosféru, protože byl docela komorní. Přijeli totiž skutečně jen ti věrní, a to věrní jak Loretě, tak golfu obecně. Ti, kteří se ráno nezalekli. Z původně ohlášených 50, 60 hráčů se dostavilo jen 24. Kdo „vyměkl“, může jen litovat. Přišel o pěknou hru, jejíž smysl spočíval ani ne tak ve výsledku, jako v setkání lidí se sportovním duchem, které spojuje i náklonnost k jednomu hřišti.

Druhý turnaj se konal o týden později, již 23. ročník Press Cupu, který pro golfové novináře pořádá Jaromír Bosák. Opět hrozivá deštivá předpověď, vítr a pod 10 stupňů, opět Praha v kolapsu (na Černý most mi to trvalo z Dejvic skoro tak dlouho jako na Loretu). A pršet navíc nepřestalo po celou první část hry. Navíc Černý most je pro mě docela těžké hřiště, neumím tu zahrát dobrý výsledek, nemám k němu ten citový vztah jako k Loretě. A přesně to se potvrdilo: 27 stablefordů.

Jenže já si ten turnaj zase moc užil. Ocenil jsem, jak hřiště vyzrálo a zpěknilo se, mohl jsem jít i ve flightu s lidmi, které mám rád. Hráli jsme sice všichni nic moc, ale z nepovedených ran jsme si dělali legraci a do klubovny přišli v dobrém rozpoložení. Tam jsem se pobavil s těmi, s nimiž se jen tak letmo setkávám během roku. Ne že by golfoví novináři byli nějaká bezva semknutá parta, ale přece jen je to komunita, v níž si vzájemně rozumíte.

Co tím vším chci říct? U obou turnajů jsem si uvědomil, co mne na golfu dnes nejvíc baví. Setkání s lidmi. Golf je hezká hra, ale když vám nejde, tak si kladete otázku: Proč vlastně hrát, když mi to přináší jen nervy a zklamání? Ale když golf neberete jen jako hru, ale i jako možnost sociálního kontaktu, když je pro vás příležitostí být v lidském společenství, pak si golf skutečně můžete užít.

Chce to jen zapomenout na čísla, rány, výsledky a vnímat hlavně lidi a prostředí okolo.

V tomhle směru je golf skvělou hrou, která snad nemá sobě rovnou.

Komentáře k článku

martin (24.10.2016, 18:15)

Mám dojem, že k tomu člověk po čase dozraje. Já zjistil, že abych se posunul někde k HCP 10 musel bych obětovat čas na jiné sporty. Takže jsem se smiřil s takovým bogey golfem a o té doby mám golf spíš za společenskou událost. Jdu si pokecat se známými a naučil jsme se koncentrovat jen na svou ránu bez ohledu na to že manželka vedle drbe. Od té doby mě ten golf baví snad ještě víc. Prostě to neřeším. Nechci zahrát blbě, ale respektuji, že to jednou jde a jednou ne. A paradoxně mi tosnad i jde líp než když je člověk v křeči.

Napsat komentář