Rozhledník: Mužský Trosky, to je Ráj!

Někteří turisté do Českého ráje už nejezdí, protože ho považují za přeplněný, výletnicky konvenční, notoricky známý. Je to fakt: do Ráje zamíří i fůra lidí, kteří jinak na výlety moc nevyrážejí.  Pořád tu lze ale najít plno pozoruhodných a vcelku prázdných míst, které vám poskytnou docela rajské přírodní zážitky.

Projížděl jsem před pár dny Českým rájem a je to oblast kontrastů. Na jedné straně cíle jako Kost, Trosky, Prachovské skály, Hrubá Skála atd. Tady bývá tak plno, že si připadáte jako ve velkoměstě. Stovky lidí, věčně přijíždějící a odjíždějí auta, stálý ruch a fronty u stánků.

Trosky od pole v podhradí

Stačí ale vyrazit jen pár kilometrů vedle, sjet z některých známých tras – a najednou potkáváte aut i turistů málo. Když před výletem dobře prostudujete mapu a najdete si vlastní cíle, máte šanci projet úplně jiným Rájem.

Ráj to na pohled

Moje putování mne zavedlo nejprve na ty zmíněné Trosky. Ale když jsem dole v podhradí viděl nával, raději jsem to otočil a jel dál. Přišel jsem sice o skvělou vyhlídku z Panny (to je ta vyšší věž), ale zase jsem kroužil okolo hradu různými směry a mohl ho tak vidět z nejrůznějších úhlů a vzdáleností. Doporučuji především výhled ze silnice Újezd pod Troskami-Sobotka. Pár kilometrů za Mladějovem se vám naskytne široký, panoramatický pohled nejen na hrad, ale i na celou oblast okolo. I s Kozákovem v zádech.

Trosky od východu, méně známý pohled

Panenského pohledu se mi sice nedostalo, ale vynahradilo mi to jiné místo. Je právě z těch o něco méně známých. Je to kopec a jmenuje se Mužský. Je vysoký 463 metrů – to je velmi chabá výška, jenže Mužský leží na samém okraji Českého ráje, tak trochu stranou, a okolo je většinou jen rovina či mírně se vlnící krajina.

Z kopce Mužský

Právě určitá oddělenost od hlavní oblasti s Troskami a absence něčeho významnějšího na vrcholku je důvodem, proč sem moc turistů nemíří. Také silnice vedoucí do těchto míst je slepá, vede jen k parkovišti a chatě, od které se dostanete k tzv. Drábským světničkám. Přitom vrcholek Mužského je dobře přístupný, je asi jen 200 metrů od silničky, po zelené značce. Když sem vystoupáte, jen žasnete, jak skvělé rozhledové místo jste objevili.

Mohyla na Mužském padlým mužům

Z Mužského je kruhový výhled všemi směry. Je vidět skoro až do Prahy, ale nádherně jsou vidět i celé Krkonoše, Jizerské Hory, ale také Lužické Hory, Ještěd a celý jeho hřeben, Bezděz i Ralsko, homole Českého Středohoří. Vidět jsou i ty zmíněné Trosky, ale třeba i vrcholek zámečku Humprecht u Sobotky. V blízkém okolí jsou lesy, pole i louky. Ve větru se vlní tráva, krajina tu má na malém kousku skoro stepní charakter.

Vrcholek je kamenitý, je tu památník na rok 1866 a padlé vojáky z tehdejší války Rakouska s Pruskem. Na kamenech se dobře sedí. A když je příhodné počasí a máte po ruce dalekohled, tak tu klidně vydržíte až do soumraku. I západy slunce jsou tu ostatně úchvatné.

Komentáře k článku

Napsat komentář