Sněžné kolo-běžky

Tuhle zimu jsem uvažoval, že si koupím běžky. Kdysi na školním lyžařském kurzu jsem na nich jezdil, a i když to není stejná zábava jako frčet dolů na sjezdovkách, čím jsem starší, tím víc mi tento způsob pohybu připadá rozumnější a zdravější.

Vstoupil jsem do sportovního obchodu a začal vybírat. Prodavač mě informoval a různých typech vázání, o odlišné kvalitě různých lyží, nabídl mi i hůlky, oblečení a pár dalších věcí. Bylo by to bratru nějakých pět, sedm tisíc korun. To není moc – ale ani málo. Poděkoval jsem za ochotu a vzal si čas na rozmyšlenou.

Doma jsem uvažoval: kolikrát za zimu na ty běžky půjdu? A kam, když bydlím v Praze? Mohl bych dojet tramvají do Hvězdy, na Bílou horu. Nebo do Šárky. Ale když bych chtěl jet třeba do mých cyklooblíbených Brd, kde je i v zimě krásně, už musím vzít auto a dojet někam, kde jsou stopy. Od vlaku od Berounky by to sice šlo, ale ne odevšad. Taky bych mohl jet autem až do Krkonoš a na běžkách vyjít na Zlaté návrší, kde to mám na kole rád. Jenže když už jedu na lyže do Krkonoš, to bych zase rád na sjezdovky…

Byl jsem zmaten. Mé dilema koupit-nekoupit se proměnilo spíš v zmatek. Nakonec jsem gordický uzel vyřešil jednoduše: vzal jsem kolo a vyrazil ven. Byly sice tak dva pod nulou a všude bílo, ale s dobrým oblečením a lehce podhuštěnými penumatikami to ani neklouzalo, ani mi tělo nemrzlo. Dojel jsem do Hvězdy a na Bílou horu, kde byla spousta běžkařů. Vylézali z aut, která měla postavena u obory. Já jsem si tam dojel hezky po svých a svištěl na udusaném sněhu zdejších cestiček. Užívali jsme si to všichni.

Ačkoli jsou běžky oproti sjezdovkám levnějším i ekologičtějším sportem, nepotřebují předem upravený a na peníze i energii náročný areál, i ony dnes vyžadují pestrou výbavu a auto. Kolo je v tomto směru skutečně univerzálním, soběstačným vynálezem. Byť jízda na něm v zimním období připadá většině lidí podivná až nesmyslná, je to spíš jen otázka přístupu, tradice či zvyku. Ve volné krajině a hlubokém sněhu je to s kolem těžké, ale ve městě snadné.

Nakonec jsem ty běžky nekoupil. Ještě párkrát jsem v zimním počasí sedl na kolo a při jízdě v chladu se těšil na jaro. Kolo prostě ničím nenahradíš. Ale všem běžkařům jejich váseň přeju.

Psáno pro časopis Cykloturistika

Komentáře k článku

Napsat komentář