43. Podkrkonoší s mystickým Kuksem

Nejkrásnější pohledy na Krkonoše najdete na kopcích pod nimi. Podkrkonoším se vine i tok Labe, jež míjí barokní skvost v Kuksu a zasmušilou pevnost u Josefova.

Kopečky Podkrkonoší, pohled od Českého ráje

Kopečky Podkrkonoší, pohled od Českého ráje

Podkrkonoším je z turistického hlediska chápána ta část Krkonošského podhůří, kterou na západě vymezuje Český ráj a na východě soutok Metuje a Labe u Jaroměře. Je to oblast kopcovitá (vrcholy přes 600 m), s jízdou nahoru a dolů, ale také s delšími údolími, kde se jede lehčeji. Častým průvodcem v tomto pestrém kraji jsou podhorská lidová stavení, dnes sloužící jako rekreační objekty.

Západní Podkrkonoší, vzadu Kotel

V samém centru oblasti leží její nejvyšší vrchol, Zvičina (671 m), na kterou vedou trasy z jihu i severu. Cyklotrasa 4086 míří z vesničky Horní Brusnice, jede se po silnici, stoupání je dlouhé 3 kilometry. Zvičina se dvěma železnými věžemi na vrchu a Raisovou turistickou chatou je dobrým orientačním bodem, je viditelná z mnoha míst v oblasti. Věže nejsou přístupné, a tak se výhledy naskýtají z okolních planin, nejhezčí pohled je směrem na sever. Krkonoše jsou odtud viditelné v celé třicetikilometrové šíři.

Hrad Pecka

Jen deset kilometrů od Zvičiny západním směrem je městečko Pecka se stejnojmenným hradem založeným ve 14. století. Jeho nejznámějším pánem byl Kryštof Harant, renesanční velmož a umělec, jeden z 27 popravených na Staroměstském náměstí v roce 1621. Z Pecky lze údolím dojet až do lázeňského městečka Lázně Bělohrad, rodiště spisovatele Karla Václava Raise (1859-1926), který Podkrkonoší zobrazil ve své tvorbě. Kdo by chtěl z Pecky pokračovat opačným směrem, na sever, nechť si nenechá ujít vyjížďku na vrch Kozinec (608 m) nad Novou Pakou. Na vrcholek vede zelená turistická značka, ze strání jsou opět výborně vidět Krkonoše i vzdálený Ještěd, z luk na vrcholu je zase ideální výhled na Novou Paku.

Přehrada Les Království

Jedním z městských center Podkrkonoší je Dvůr Králové se známou zoo-safari. Z města lze vyrazit jak na zmíněnou Zvičinu, tak lehčí cestou podél Labe k jedné z nejhezčích přehrad u nás nazvané Les Království. Kamenná stavba byla dokončena v roce 1919, dvě brány s červenou střechou stojící na hrázi vytvářejí s okolními lesy a vodou téměř pohádkovou atmosféru. Od přehrady lze jet lesy směrem vzhůru do obcí Vítězná-Kocléřov a pak pokračovat severním směrem k Pilníkovu. Kromě hlavní silnice vedoucí údolím je zdejší kraj už pustější, je to skutečné „raisovské“ Podkrkonoší, kde ještě před stoletím život nebyl lehký. Na druhé straně ukázkou malebnosti zdejších podhorských vesnic je obec Kohoutov, od Vítězné vzdálená jen 10 kilometrů cesty směrem na jihovýchod. Ves leží uprostřed planiny obklopena lesy, zdejší domky harmonicky lemují místní silničku.

Barokní areál Kuks

Z Kohoutova lze sjet až k nejvýznamnější kulturní památce Podkrkonoší, baroknímu areálu v Kuksu. Z někdejšího komplexu budov na obou březích Labe, který na počátku 18. století vybudoval jako odraz svého filozofického pohledu na svět hrabě František Antonín Špork, zbyla jen část. Zámek a světské budovy na levém břehu zanikly, zůstal špitál a kostel na pravém břehu, kde jsou i mistrovské sochy M. B. Brauna včetně řad 12 soch Ctností a 12 Neřestí. Zajeďte si ale určitě i ke 3 kilometry vzdálenému Betlému, dalšímu souboru Braunových soch, jedinečně umístěnému v přirozeném lesním prostředí (po červené).

Kuks, zadní část se zahradou

Z Kuksu už je to ani ne 10 kilometrů k Jaroměři – tady stojí za projížďku místní náměstí s Braunovým Mariánským sousoším a samozřejmě i blízké město-pevnost Josefov, postavené Josefem II. v letech 1780-89, pod jehož osmiúhelníkovými hradbami vede 45 kilometrů chodeb. Projížďka dodnes uchovaným kasárenským městem, ulicemi nalinkovaným podle pravítka, je zvláštním zážitkem.

 

VÝCHOZÍ MÍSTA: Dvůr Králové, Jaroměř, Nová Paka, Hořice (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 030 Jaroměř-Semily, 040 Trutnov-Chlumec nad Cidlinou.
PROFIL: středně těžký, zvlněný.
TERÉNY: silnice, lesní a polní cesty. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Dvůr Králové (ČD) – po červené: Les Království – Nemojov – Vítězná – cyklotrasa 4087: Kocbeře – Kohoutov – Choustníkovo Hradiště – Kuks – po červené: areál Betlém – Dvůr Králové (ČD). 44 km.

Komentáře k článku

Napsat komentář